Ebben a részben néhány hasznos tippet és ötletet foglaltunk össze az ápolás témája körül az Ön számára.
"A hétköznapi problémák kezelése" rubrika, az Alzheimer-betegek sajátos viselkedési problémáira összpontosít. Praktikus tippeket foglaltunk össze, amiket az ápoló személy könnyen megvalósíthat.
Az Alzheimer-betegek a betegség előrehaladtával fokozatosan veszítik el a fizikai erejüket, a koordinációjukat és a motoros készségüket. Az ápoló személy, még a korai stádiumban olyan környezetet tud teremteni a páciens számára, ahol a beteg könnyebben tud mozogni. "Biztonságos otthon a betegek számára", megmutatja, hogyan lehet a betegek számára biztonságosabb élőhelyet berendezni.
A végén olyan javaslatokat állítottunk össze a gondozók részére, amik a különösen stresszes és fárasztó napokban enyhülést adhatnak a beteg számára.
A hétköznapi problémák kezelése
Az emberek, akik Alzheimer-betegek kezelésével foglalkoznak, hatalmas nyomásnak és nagy felelősségnek vannak kitéve. Az általuk végzett munka úgy fizikailag, mint mentálisan kimerítő. A betegség előrehaladtával, a gondozóknak alkalmazkodniuk kell a folyamatos változásokhoz, amiken a betegek keresztülmennek. Ugyanebben a mértékben kell egyes képességeiket igazítaniuk, amelyek a gondozáshoz nélkülözhetetlenek.
Ebben a fejezetben javaslatokat adunk a mindennapi helyzetek és problémák kezelésére, amelyek szerepet játszhatnak az Alzheimer-betegek kezelésében.
A napi menetrend összeállításában figyelembe kell vennie a korábbi szokásokat, a preferenciákat és amiktől idegenkedik a beteg, még akkor is, ha ezek jelenleg nem nyilvánulnak meg.
Kommunikáció
Az Alzheimer-kór előrehaladtával, a beteg nem érti pontosan, mi történik körülötte, vagy hogy mit várnak el tőle. Ez egy nehéz probléma, a betegek és a gondozók számára is. Viszont néhány kommunikációs technika segíthet:
- Beszéljen közvetlenül a beteghez, nézze őt, hogy megbizonyosodjon arról, hogy hallotta, amit mondott.
- Beszéljen érthetően. Ne túl hangosan, zavaró lehet a beteg számára. Találja meg a középutat.
- Beszéljen lassan és nyugodtan.
- Használjon rövid mondatokat, melyek mindegyike csak egy nyilatkozatot tartalmazzon.
- Ahelyett, hogy a beteget megkérdezi, mit akar - amit összezavarhatják őt - használjon deklaratív mondatokot, mint például: "Eljött az idő, hogy egyen."
- Ne próbáljon olyan témákról beszélgetni, amelyre a beteg már nem emlékszik.
- Olyan beszédekre ösztönözze, hogy beszéljenek ismerős dolgokról, időkről.
- Kerülje az ironikus megjegyzéseket és a képi, megtévesztő kifejezéseket.
- Kapcsolja ki a zavaró tényezőket, mint például a rádió vagy televízió, beszélgetés közben. Nehéz lehet a beteg számára, hogy a zajforrásokat egymástól megkülönböztesse.
- Ha több személy van jelen, egyszerre csak egy beszéljen a beteghez. Főleg akkor, ha valamit kérnek tőle, hogy megtegyen. Csak egy személy adjon tömör, rövid utasításokat. A beteg nem tud több dologra figyelni, és csak összezavarják.
Napi ápolás
Időnként, a beteg nem hajlandó fürödni. Ennek oka az lehet, hogy a fürdés számára már túlságosan bonyolulttá vált, hogy a betegben a víz félelmet kelt, vagy szégyenérzetet. Látási problémák is megnehezítik számára a fürdést, nem tudja megkülönböztetni a zuhanyzó vagy kád körvonalait.
Az érintett személy lehet, hogy elfelejtette hogyan működnek a csapok vagy már nem emlékszik, hogy mit kell tennie a szappannal vagy a mosdókesztyűvel.
Az Alzheimer-kór előrehaladtával egyre inkább elveszti biztonságérzetét a beteg.
- Kerülje a megvitatást, hogy a fürdő szükséges-e vagy sem a beteg számára. Csak közölje: fürdési idő van. Még hatékonyabb lehet, ha rendszeresen, meghatározott időpontban és a fürdőszobába mindig ugyanazon helyén közlik a beteggel.
- Ne feledje el kivenni a kulcsot a fürdőszoba ajtajából, borotvákat és elektromos készülékeket, valamint a hajszárítót vagy hajsütővasat távolítsa el a szekrényekből.
Íme néhány tipp, amely segíthet, hogy a fürdést könnyebben kivitelezzék:
- Tartson mindent készen, mielőtt elkezdené. Ez megakadályozza a megszakításokat.
- Győződjön meg arról, hogy a fürdőszobában elég meleg van.
- A kádba, csak kevés vizet töltsön.
- Ellenőrizze a víz hőmérsékletét.
- Kerülje a fürdő olajak vagy egyéb adalékok használatát, amik a kádat csúszóssá tehetik.
- A fürdési folyamatot ossza fel lépésekre. Próbálja meg például úgy, hogy: "Itt a mosdókesztyű. Mosd meg a karod."
- Legyen nyugodt és barátságos, de határozott.
- Kerülje a megzavarást vagy a beszélgetéseket. A legjobb, hogy mindig figyeljen az aktuális feladatra.
- Soha ne siettesse a beteget.
- Ellenőrizze, hogy vannak-e a betegen sebek, kiütések.
- Tegyen egy törülközőt a beteg vállára, ez ad neki egy meleg érzést és magánszférát.
- Legyen rugalmas. Ha a beteg nem hajlandó bemászni a kádba, mossuk le szivaccsal egy fürdő tálat használva a hálószobában.
Öltözködés
A betegeket arra kell ösztönözni,hogy öltözzenek egyedül, mindaddig, amíg képesek erre. Figyelembe kell venni, a beteg előző szokásait. A rutin működik a legjobban a mindennapi tevékenységekben. Íme, néhány javaslat, amelyek növelni tudják a betegek függetlenségét:
- Helyezze / akassza a ruhákat abba a sorrendben, amelyben fel kell vegye.
- Használjon számokat vagy magazinból kivágott képeket a fiókokra és szekrényekre ragasztva, hogy megjelölje milyen ruhák találhatóak benne.
- Ne kérdezze, milyen ruhát szeretne felvenni a beteg.
- Távolítsa el a ritkán használt ruhákat, hogy korlátozza a választást.
- Soha ne siettesse a beteget.
- Használjon egyszerű ruhadarabokat. A tépőzár sok be- és kigombolást helyettesíthet.
- A kardigánokat sokkal könnyebb felvenni, mint a pulóvereket. A jogging ruhák egyaránt kényelmesek és divatosak.
- Helyezze a keféket és fésűket szem elé.
- A nem megfelelően kényelmes ruhadarabok rizikófaktorok lehetnek. Győződjön meg arról, hogy az előkészített ruhadarabok a beteget nem fogják zavarni.
Autó vezetés
Mikor kellene abbahagyja a vezetést egy Alzheimer-kórban szenvedő beteg? Ez a kérdés sokkal összetettebb, mint amilyennek látszik. Az ok: autót vezetni egy szokás, és sok Alzheimer-beteg úgy tűnik, hogy a betegsége ellenére, nagyon jól vezet.
Ennek ellenére, néhány fontos kérdés nyitva marad. Például: Tud-e a beteg vészhelyzet esetén azonnal reagálni? A reflexek és az izom-koordináció még mindig működik? A látása és a hallása sértetlen? Tud döntéseket hozni gyorsan és megfelelően? Ha bármilyen gondja van a válasszal bármelyik kérdésre, akkor a vezetés kockázata valószínűleg túl magas.
Az autóvezetés érzelmileg nagyon töltött, mert személyes függetlenséget jelent. Próbálja meg ezért megtalálni a megfelelő pillanatot a téma megvitatásához. A lehetséges válaszok közé tartoznak a panaszok, a harag és a makacsság. Mutasson együttérzést és megértést. Az Alzheimer-betegnek szükségük van erre annak érdekében, hogy kifejezze a bánat és a veszteség jogos érzését. A biztonság érdekében viszont meg kell maradnia továbbra is rendíthetetlennek.
Lehet, hogy nehéz Ön számára, hogy ellentmondjon dolgokat a betegségben szenvedő partnerének/szülőjének. Mindazonáltal, amikor egy zavarodott autós veszélyt jelent másokra, akkor nincs más választása. Ha a beteg birtokolja a kocsi kulcsot, az autót használhatatlanná lehet tenni azáltal, hogy az üzembiztonságot forgalmazó sapkát kicsavarja, vagy kihúzza az akkumulátort. Néhány gondozó azzal oldotta meg a problémát, hogy egy ideig az autót távol otthonról parkolta le.
Étkezések
Az étkezések lehetnek az Alzheimer-betegek életében az aznap fénypontja. Növelheti az étkezés örömét, azáltal, hogy megszokott rutint vezet be, a zavaró tényezőket a minimálisra csökkenti, és az evőeszközöket úgy előkészíteni, hogy a beteg korlátozásait figyelembe vegye. Íme, néhány stratégia, amely segíthet:
- Csak egy fogást tálaljon egyszerre, így a az Alzheimer-betegnek nem kell eldöntenie, hogy mit akar enni először.
- Használjon mély tányért, vagy tálat annak érdekében, hogy megakadályozza az étel kiömlését az asztalra.
- A frusztráció minimalizálása érdekében, vágja az ételt falat nagyságú darabokra.
- Elfelejtette, hogyan kell használni a villát az Alzheimer-betegek? A technika megfigyelése, visszahozhatja neki ezt a képességet. Ha nem, adjon a betegnek egy kanalat, vagy úgy készítse elő az ételét, hogy kézzel megehesse.
- Kisebb kanál használata lehetővé teszi számára, hogy a kisebb mennyiséget vegyen a szájába, és ez megakadályozza, hogy az étel a szája mellet lefolyjon, vagy, hogy a túl nagy mennyiség fulladást okozzon.
- A nyakba kötött szalvéták és műanyag asztalterítő elősegítheti a tisztaság megőrzését.
- Kerülje a forró ételeket, hogy megakadályozza a forrázás veszélyét.
Egyéb lehetséges problémák: néhány Alzheimer-beteg elfelejti, hogy éppen evett, és újból ételt kér. Ezt ellenőrzés alatt tarthatja egy fix tervvel. Nem vitatkozzon -, ilyenkor a figyelemelterelés a legjobb megoldás. Például az, hogy a beteget megkéri, hogy segítsen valami munka elvégzésében. A tevékenység elvonja a figyelmet az ételről.
Mi a helyzet azokkal a betegekkel, akik rákapnak a hűtőre? Meg kell találnia a módot a hűtő elzárására, különösen akkor, ha az olyan élelmiszereket tartalmaz, amelyek tilosak valamilyen egészségügyi okból kifolyólag. Lehet, hogy talál egy másik helyet rejtekül bizonyos élelmiszereknek - például egy kis hűtőszekrény az alagsorban megfelel a célnak. Próbáljon egészséges ételeket elől tartani, hogy megelőzze az egészségtelen ételek nassolását.
Egyes esetekben a betegek túl keveset esznek, elvesztik az éhségérzetüket. Ilyenkor készítse el a beteg kedvenc ételét. Ha nyelési nehézség lép fel, puha vagy pépesített ételeket könnyebb enni. Ne feledje, hogy mindig ugyanabban az időben étkezzenek. Készítsen elő kis harapnivalókat, amiket szeret enni a beteg olyan helyre, ahol bármikor elérheti.
Emlékeztesd a beteget a rendszeres folyadékbevitelre. Édes gyümölcslevek vagy a limonádék kalóriát tartalmaznak és gyakran szívesebben is fogyasztják, mint a vizet.
No comments:
Post a Comment